Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

Deň otvorených dverí v pivovare Urpiner


Dňa 23.9.2007 sa uskutočnil v pivovare Urpiner Deň otvorených dverí po druhý krát. Už od deviatej hodiny ráno postávalo niekoľko ľudí pred pivovarom a čakali na otvorenie tohto podujatia. Nakoniec sa predsa len dočkali a postupne prichádzalo veľké množstvo ľudí rôznych vekových kategórií, ale samozrejme sme nemohli chýbať ani my, členovia klubu Bystričan.
Celé podujatie zahrňovalo bohatý program, či už rôzne súťaže pre deti, prehliadka historických vozidiel, hasičskej techniky, jazda na koníkoch, vystúpenie cyklotrialistov, hudobný program country skupiny Vodopád z Brezna, slovenskej speváčky Zuzany Smatanovej a samozrejme nemohla chýbať súťaž v pití 0,5l pohára Urpinerského piva na čas. V tejto súťaži sme mali zastúpenie aj my a v jednej súťaži bol na prvom mieste náš člen klubu Kamil Nedeliak, ktorý suverénnym spôsobom zvíťazil a získal za odmenu tričko Urpiner. Pivo tieklo potokom na rôznych miestach, čapovala sa 10°svetlé, 11°tmavé, BB-cola, hroznový nealko nápoj, všetko z produkcie pivovaru Urpiner.
Počas celého podujatia, od 10°° do 16°° bola konaná každú polhodinu prehliadka výrobných častí pivovaru, o ktorú bol stále veľký záujem. Okrem toho sa predávala aj tombola o hodnotné ceny (20 výherných cien), získali sme aj nové etikety, tie ktoré sa používajú v súčasnosti (asi 2 mesiace).
Ako predseda klubu som sa zoznámil v konateľmi pivovaru a v krátkej debate sme prebrali výrobu piva a čo nové pripravujú v najbližšej budúcnosti. Dozvedel som sa, že pripravujú nové etikety, tácky a určite aj ostatný zberateľský a reklamný materiál. Zaujímavosťou na dni otvorených dverí bola aj prezentácia troch druhov nealkoholických sladových nápojov, tu je ich názov a stručný popis:

Vzorka č.1 - Sladový nápoj, čapovaný
Vzhľad : mierne zakalený s jemnou sadlinkou
Farba : svetlohnedá
Vôňa : čistá, sladová a ovocná po príchuti broskyne
Chuť : plná sladová, sladkokyslá , osviežujúca

Vzorka č. 2 a 3 - sladový nápoj Dulcedo I. a Dulcedo II.
Vzhľad : mierne zakalený s jemnou sadlinkou
Farba : tmavohnedá až čierna
Vôňa : čistá, sladová, po príslušnej príchuti (ovocie, zázvor a pod.)
Chuť : sladká, bohatá, plná a jemná - rôzne príchute

Tieto sladové nápoje boli zdarma, pivovar robil na vzorky anketu, aby zistil ktorá vzorka chutila najlepšie a aby v budúcnosti vedeli ktorý nápoj budú vyrábať. Ochutnali sme aj my, a boli celkom dobrej chuti a vôni, na osvieženie výborný nápoj.
V pivovare som ďalej zistil, že majú nové korunkové uzávery na fľašiach 12°svetlý ležiak, 30l KEG - sudy na tmavú 11°- s nápisom Banskobystrický pivovar, KEG - uzávery tiež s novou adresou - 11°tmavé oranžové, 12°svetlý ležiak červené, 10°svetlé modré a samozrejme aj etikety.
Počasie tiež vyšlo na jednotku, takže návštevníci boli spokojní či už s programom a pivom, ale domov odchádzali spokojní, plní dojmov a postrehov z prehliadky výrobných častí pivovaru.
Čo dodať na záver? Na budúci rok samozrejme znovu dovidenia pri dobrom počasí a pive.

S pozdravom, Jaro Štofko.

Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky