Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

V Banskej Štiavnici vzniká nový pivovar.


V chátrajúcej a polorozpadnutej budove Zeleného domu v centre Banskej Štiavnice, bývalom Čačányho dome, vzniká nový malý mestský pivovar.
Projekt sa oficiálne volá „Zelený dom – záchrana kultúrneho dedičstva v Banskej Štiavnici“ a jeho podstatou je rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky „Čačányho dom“ na malý mestský pivovar. Autorom projektu je známy pivovarník Eduard Rada, ktorý sa takýmto spôsobom snaží oživiť starobylú mestskú tradíciu, keď pred 300 rokmi bolo v Štiavnici 13 pivovarov. Okrem huty a baní mal každý banský ťažiar aj pivovar. Časť projektu je financovaná z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a časť financuje nórska vláda, ktorá poskytla takmer polovicu z celkovej čiastky 1 660 000 Eur.
Pivovar má v pláne vyrábať svetlú 10-ku a 12-ku, ale aj špeciality, ako napríklad údené pivo. Nosným programom bude Weizenbier, čiže pšeničné pivo. Návštevníci sa dokonca budú môcť zapojiť aj do samotného procesu varenia piva. To prvé by s malo uvariť už na jar budúceho roku. My zberatelia sa okrem otvorenia, ktorého sa budeme snažiť zúčastniť, tešíme najmä na nové suveníry do našich zbierok.

Zdroj: TA3, internet

Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky