Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Keď sa prehľady (zbierok) menia na odhady

Keď sa prehľady (zbierok) menia na odhady

 

Podpivníky (zaužívaný aj výraz pivné tácky) zbieram aktívne už niekoľko rokov. V zbierke mám podpivníky z českých a slovenských pivovarov, či už z klasického materiálu alebo dreva, plastu, kovu

a ďalších materiálov. Ak nejakým spôsobom, či už logom alebo priamo názvom pivovaru, značkou piva odkazuje na pivovar, vložím ho do fóliového obalu veľkosti 12x12 cm. Ak má v katalógu priradené číslo, do rohu obalu ho čiernou fixkou napíšem. Následne podpivník putuje do krabice, kde je zaradený podľa mesta a pivovaru. Správne radenie, systém v ukladaní, katalogizovaní je dôležitý pre každého zberateľa, aby v množstve tácok toho čo najmenej prehliadol a dokázal vybudovať veľkú zbierku, ktorá by mapovala kus histórie. Našťastie existujú aj katalógy. V prípade slovenských tácok sú to až dva, starší z katalógov vedie p. Štěrba a ten mladší vydaný SAHP zase Peťo Unčík.

Každý, kto sa aktívne venuje tomuto koníčku, sleduje katalógy, FB skupiny, aukčné stránky a stránky

iných zberateľov aby mal informácie o novinkách ale aj starších táckach a porovnáva to so svojou zbierkou. Podobne som na tom aj ja. A tiež patrím k ľudom, ktorí majú časť svojej zbierky zverejnenú na vlastnej stránke. Aspoň čo sa týka Slovenska. Každý má v zbierke nejaký základ. Potom sú lepšie tácky, ktoré má pár ľudí. A to naše zbierky odlišuje.

Na Slovensku sa už pravidelne organizujú prehľady zbierok. Vyplnením formuláru, zadaním pár čísel

a následne zaslaním sa zberateľ zapája do tohto prehľadu. Pri prezeraní spracovanej brožúrky som sa

začal zamýšľať nad objektivitou. Nehovorím o čestnosti alebo nečestnosti zberateľa, ale chýba súbor

pravidiel, ktorý by bližšie špecifikoval „to číslo“ za menom.

Ako jeden z predsedov klubov, ktorí sa pravidelne stretávajú na koordinačných poradách som sa rozhodol k tomu otvoriť diskusiu. Konkrétne som smeroval k zostaveniu pravidiel pre kategóriu v prehľade slovenských podpivníkov, ktorá je z môjho pohľadu pre zberateľov jedna z TOP kategórií. Na základe toho by malo dôjsť k zmene z Prehľadu zbierok zberateľov „pivných suvenírov“ na „pivovarských suvenírov“. Hra so slovíčkami? Áno. Ale z mojej strany to bola pripomienka na základe čísel, ktoré sa do prehľadov dostali, čísel, za ktorými sa skrývali aj tácky reštaurácií, nealko nápojov, cigariet a podobne. Bohužiaľ na rozsiahlejšiu diskusiu sa nenašlo viac času.

Blíži sa čas, keď budeme znovu zasielať množstvo čísel na spracovanie do prehľadov. Ale viete čo tam

napísať aby to neboli naozaj len bezvýznamné čísla? Mám tam uviezť počet podľa niektorého z katalógov? Mám tam uviezť počet všetkých tácok v zbierke, čo zahŕňa tácky z iných materiálov, homebrewing, „Klubovne“ a podobné tácky (ktoré sa do katalógu SAHP ne/dostali pod označením „N“), pretlače búrz na existujúcich táckach (v kat. SAHP „D“), Šariše vylúpnuté z krabíc balenia v obchode, či 50 odtieňov zlatej, červenej a iných farieb, ktoré sa do jedného katalógu dostali a do druhého nie. A to celé v číslach pre lepšiu predstavu? U mňa celkovo 1445 slovenských podpivníkov, podľa katalógu vydaného SAHP len 1249 kusov. „Zanedbateľný“ rozdiel 196 kusov. Kto chce, vie si pozrieť na internete moju zbierku. A čo vy: Prečo to vôbec riešiš? Nie je to jedno? Uveď si tam čo chceš... Tak dobre. Ak ste nezmenili názor, tak prehľady asi strácajú zmysel. Podstatou prehľadu majú byť čo najpresnejšie čísla, nie odhady, ale čísla vyformované skupinou pravidiel. Možno aj to je dôvod, že každým rokom z prehľadov ubúdajú mená, ktoré majú v zberateľskom svete svoje miesto. Lebo ak mám niečo robiť, tak nech to je poriadne...

 

Ing. Róbert LipničanZoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky