Steiger - Najstarší Slovenský pivovar


Deň otvorených dverí pivovaru Urpiner
Každý rok, začiatkom jesene, otvára Pivovar Urpiner v Banskej Bystrici svoje brány pre širokú verejnosť. V tomto roku to bolo už jedenáste stretnutie pracovníkov pivovaru so svojimi priaznivcami. Milovníci zlatistého moku mali príležitosť nielen si vychutnať niekoľko druhov dobrého piva, ale aj možnosť spoznať históriu pivovaru a uvidieť na vlastné oči celý proces výroby piva.


Okrem exkurzií po pivovare bol pre návštevníkov pripravený bohatý program pre všetky vekové skupiny. Na pódiu sa striedali hudobné a tanečné skupiny, deti mohli obdivovať, napríklad hasičké auto a hasičov, prípadne si pozrieť iné atrakcie. Pre dospelých boli pripravené rôzne súťaže a všetkým rozvoniavali gurmánske špeciality, ktoré mohli byť zapíjané kvalitným pivom čapovaným z pivovaru.


Pivo bolo predávané za zľavnené ceny a dokonca pri vstupnej bráne, namiesto zakúpenia si vstupenky, dostal každý návštevník lístok na jeden nápoj zdarma. Okrem obľúbených klasických pív mohli návštevníci ochutnať aj čapované špeciály 16-ku Exclusive, Extra chmelenú 14-ku a novinku, za studena chmelenú polotmavú IPL 13-ku.


Snahu organizátorov kazilo nepríjemné počasie. Pršalo a smäd po dobrom pive nebol až taký veľký ako za horúceho počasia. Dážď sa podpísal aj na účasti, bola nižšia ako po iné roky, ale aj tak si mnoho milovníkov tohto nápoja našlo cestu do pivovaru. Kto práve nemal na pivo chuť, odniesol si domov darčekové balenie alebo sa zásobil plechovkami piva.


Náš Klub Bystričan si považuje takmer za povinnosť zúčastniť sa na tejto akcii svojho najbližšieho sponzora. Členovia klubu rozložili svoj prezentačný stôl hneď pri vstupe do areálu a prichádzajúci mali možnosť vidieť niektoré veci zo zbierok našich členov. Pozornosť návštevníkov upútali najmä pivné tácky a pivné etikety. Otázky okolo zberateľstva pivných suvenírov boli rôzne. V oblasti pivných etikiet má najväčšie skúsenosti pán Štefan Mistrík, ktorý v minulosti patril k najväčším zberateľom na Slovensku a záujemcom vedel kvalifikovane odpovedať na všetky otázky.


Jedenásty ročník DOD sa skončil a zostáva nám dúfať, že táto tradícia bude aj naďalej pokračovať. Členovia klubu sa už teraz tešia, že budú môcť znova prezentovať svoje zbierky a možno sa podarí prilákať medzi seba aj nových členov, ktorí sa budú venovať tomuto koníčku.text a foto: Ján Kyseľ

Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky