Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

DOD Urpiner 14. septembra 2019

 

Konečne sa „tamtí hore“ rozhodli urobiť niečo dobré pre milovníkov pivného moku a poslali na zem krásny, slnečný deň. Po niekoľkých upršaných minulých rokoch celý deň svietilo slnko a obloha bola bez mrakov.

 

A tak sa v tento, ešte teplý septembrový deň, o jedenástej dopoludnia otvorili brány pivovaru Urpiner v Banskej Bystrici. Davy priaznivcov piva sa začali hrnúť do areálu pivovaru, aby si vychutnali dobré pivo a strávili pekný deň. Posedenie pri pive sprevádzal bohatý kultúrny program a mnoho rôznych sprievodných akcií nielen pre dospelých ale aj pre deti. Samozrejme, nechýbalo dobré jedlo, pečená klobása rozvoniavala do širokého okolia. Kto mal záujem dozvedieť sa niečo o výrobe piva, mohol využiť možnosť zúčastniť sa exkurzie do prevádzky, kde pracovníci pivovaru vysvetľovali celý pracovný postup.

 

Členovia nášho Klubu Bystričan mali už tradične svoj stánok rozložený pri vchode do pivovaru. Prichádzajúci sa pri ňom pristavovali, obdivovali vystavený zberateľský materiál, informovali sa a diskutovali o otázkach okolo pivovarských suvenírov. Záujemcom rozdávali pivné tácky piva Urpiner, Pivobrana a etikety Pivovaru Urpiner, ktoré potešili návštevníkov a hlavne deti. Až na pár tých, ktorí mali iné povinnosti, zišli sa takmer všetci členovia klubu. Dokonca predseda ide vzorom ostatným a na DOD priviedol celú svoju rodinu, manželku a dve deti, takže o budúcich nasledovníkov zberateľov je postarané. O spestrenie dňa sa postaral aj ďalší člen klubu, ktorý patrí aj medzi milovníkov historických vozidiel a prišiel predstaviť svojho nalešteného veterána - osobný voz Praga z roku 1931. Veľa ľudí si fotku s ním zoberie do svojho rodinného albumu.

Hitom Pivovaru Urpiner v tohtoročnej sezóne je pivná novinka Urpín 89!. Názov Urpín je od vrchu pod ktorým pivovar už dlhé roky stojí a číslo 89 zvolili pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie. Svetlé výčapné pivo 10 ° je varené podľa pôvodnej receptúry, starej  viac ako 30 rokov. Prvých 3000 návštevníkov DOD malo možnosť novinku Urpín 89! ochutnať zadarmo. Domov si mohli  odniesť toto pivo v 0,5 l plechovkách. Zberateľov určite zaujmú štyri druhy plechoviek, ktoré graficky vytvoril známy výtvarník Jozef Gertli Danglár, ktorý sa graficky podieľal aj na tvorbe filmu Amnestie. Atraktívny a netradičný dizajn s názvom Víťazné véčko, Štrnganie kľúčmi, Karel Kryl, Väzeň či dozorca potešil aj zberateľov Klubu Bystričan.

Možno povedať, že očakávania návštevníkov sa naplnili a každý odchádzal

z vydarenej akcie spokojný.                                          Ján Kyseľ
Klub Bystričan
Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky