Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

Deň otvorených dverí pivovaru Urpiner

 

„Deň ako vyšitý, jasná obloha a jesenné slniečko stále ešte svieti a hreje“ - tak by sa dalo povedať o peknom, letnom počasí v piatok. Lenže sobota bola pravý opak, podobne ako v minulom roku. Zamračené, pršalo a fúkal studený vietor.

O jedenástej , dňa 22.septembra 2018,sa otvorili brány pivovaru Urpiner v Banskej Bystrici, aby privítali návštevníkov 12. ročníka Dňa otvorených dverí. Ľudí neprichádzalo veľa a hoci pri vstupe dostal každý lístok na pivo novinku IPL 13-ku svetlú alebo nealkoholický nápoj BB KOLA zdarma, v chladnom počasí chuť na pivo nebola veľká.  Zato pri dverách do budovy pivovaru sa už tlačili zvedavci, aby na vlastné oči videli celý proces výroby piva.

Klub Bystričan, ako to býva tradične, mal svoj stôl hneď pri vstupnej bráne a pivovarníctvo prezentoval svojim zberateľským materiálom. Na stole rozložené pivné etikety, pivné tácky a suveníry pivovaru Urpiner Banská Bystrica zaujali takmer každého, kto išiel okolo. Novinkou bol predaj piva v plechovkách, ktoré klub vyhotovil pri príležitosti svojej 17. burzy a na plechovkách sú farebne zobrazené staré, historické podpivníky.

Okolo dvanástej daždivé počasie ustúpilo a začal väčší prílev návštevníkov. Okrem obľúbených klasických pív čapovaných priamo z pivovaru si milovníci piva mohli pochutnať aj na čapovaných špeciáloch Exclusive 16-ke, Extra chmelenej 14-ke a novinke, za studena chmelenej IPL 13-ke. K dobrému pivu boli pripravené rôzne gurmánske špeciality – ražniči, pečená krkovička, kuracie soté, pečená klobása.

 

Program tvorili súťaže spojené s pivom, napríklad súťaž v pití piva. Diváci s údivom sledovali ako rýchlo dokázal víťaz pohár piva do seba naliať. Mladý muž sa potom priznal, že trénoval celú noc a teraz bol riadne vysmädnutý. Okrem súťaží bola súčasťou programu exkurzia do pivovaru, ukážky práce požiarnikov, zdravotníkov, policajtov, vystúpenie súborov. Prítomná bola aj skupina Sokoliarov kráľa Svätopluka a medzi ich dravými vtákmi sa pozonosti tešila najmä sova s veľkými, krásnymi očami. Organizátori nezabudli ani na program pre deti, napríklad, mohli sa povoziť na dvoch krásnych koníkoch.

Pripravenú bohatú a chutnú ponuku piva, občerstvenia a rôznorodý program ovplyvnilo počasie, ale skutoční priaznivci piva si cestu do pivovaru Urpiner našli. Veríme, že budúcich ročníkoch ich bude stále viac a viac.

 

Ján Kyseľ

 

 

 

 Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky