Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Pivné hobby 2/ 2012

Pivné hobby 3/ 2014

POBALTSKÁ LITVA

V dňoch 14.-18. mája 2014 pripravila SAHP pre svojich členov, ako aj ďalších zberateľov, poznávací zájazd, ktorého som sa zúčastnil aj ja, ako jediný zástupca klubu Bystričan. Hlavným cieľom zájazdu bola navšteva medzinárodnej burzy organizovanej klubom PRIE BOKALO. Dopravu zabezpečovala firma Allesbus moderným autobusom, už aj mojím obľúbeným dopravcom, skvelým človekom a zabávačom v jednej osobe p. Dušanom Kevickým. Vyrážalo sa z Martina od penziónu Čierna pani o 21,00 cez Vrútky, Žilinu a Český Tešín. Atmosfera v autobuse bola úžasná, kto nezažil nepochopí. Spievalo sa, smialo, spomínalo, ale hlavne cesta rýchlejšie ubiehala. Asi po 20tich hodinách sme dorazili do cieľa našej cesty Kaunasu,  kde nás čakal predseda klubu PRIE BOKALO Darius Širmenis. Po vrelom uvítaní, ubytovaní a krátkom stretnutí počas obeda s členmi klubu PRIE BOKALO sme navštívili miestny pivovar „Kauno alus“.

Pivovarom nás sprevádzal sládok, ktorý nás zoznámil s históriou, technológiou a produktami  pivovaru. Pivovar Kauno Alus má bohatú históriu. V roku 1846 ho založili páni M.a H.Bliumentals. Dnešnú podobu dostal v roku 2000,  kedy bol sprivatizovaný a novými vlastníkmi zmodernizovaný. Pivovar vyrába podľa starej klasickej technológie spodne kvasené pivá. Produkciu tvoria svetlé, jantárové a tmavé pivá s obsahom alkoholu nad 5 %. Po prehliadke sme individuálne prechádzali ulicami Kaunasu a obdivovali pamiatky mesta.

Druhý deň po raňajkách nasledoval presun autobusom do okolitých pivovarov. Ako prvý sme navštívili minipivovar Bravoras Apynys. Aj tu nás sládok zoznámil s históriou a výrobou piva. Po družnej debate, degustácii pív a spoločnom fotení, sme sa presunuli do ďalsieho vzdialenejšieho minipivovaru v prekrásnej rybárskej usadlosti s niekoľkými objektmi na bývanie a dokonalý relax. V tomto areáli KARPYNÉ sa nachádza aj pivovar, ktorý má českú technológiu a bol otvorený minulý rok.  Po exkurzii sme ochutnali dva druhy pív - špeciálne tmavé pivo Karpynes a prírodné pivo Draugu. V obidvoch minipivovaroch sme dostali etikety a tácky a mali možnosť zakúpiť si poháre a rôzne suveníry.

Poobede sme sa v malých skupinkách presunuli do ulíc Kaunasu.  Navštívili sme aj iné remeselné pivovary na námestí a v bočných uličkách, prezreli sme si ďalšie historické pamiatky, ktorých je tam požehnane, a vychutnávali nové druhy pív, niektoré až 20stupňovité.  Od 20,00 hod začal večer priateľstva za účasti domacích a zahraničných zberateľov.   

Tretí deň - 17.mája sme sa už celí nedočkaví presúvali na dlhoočakávanú burzu. Zúčastnilo sa jej viac ako 120 zberateľov z Litvy, Ruska, Estónska, Lotyšska a my. Burza sa uskutočnila pod slnečníkmi na nádvorí sponzorského pivovaru Kauno Alus. Po registrácii, kde každý účastník dostal diplom za účasť a upomienkové predmety, začala čulá výmena. Všetci sme boli s burzou spokojní, získali sme mnoho nových prírastkov do našich zbierok. Atmosféra počas burzy bola priateľská a spoznali sme nových priateľov.

Po rozlúčke s účastníkmi burzy a usporiadateľmi,  sme sa presunuli k autobusu a vyrazili späť na Slovensko. Cestou sme sa zastavili vo veľkom obchodnom supermarkete na nákup litovských pív, darčekov, alebo len tak minúť posledné peniaze. V ňom sme obdivovali prekrásne niekoľkotisícové akvárium s množstvom rýb, ktoré sa určite každému z nás páčilo.

Zájazd do Litvy sa mi veľmi páčil a už teraz viem, že sa tu určite vrátim. Všetky fotky si môžete pozrieť na www.bystrican.sahp.sk v časti fotogaléria / rok 2014 s dátumom 17-máj.  Samozrejme, teším sa na ďalšie takéto vydarené akcie. (Slavomír Rusiňák)Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky