Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
V sobotu 02

Badínský pivný festival už po piaty krát

V sobotu 31. augusta 2019 sa na dvore Obecného úradu Badín uskutočnil už V.ročník badínskeho pivného festivalu. Festival získava čoraz väčšiu popoluritu, čomu sa aj ja osobne veľmi teším. Počasie tento rok podujatiu veľmi prialo, bolo krásne slnečno, čo sa odrazilo aj na väčšej návštevnosti. Tento rok prišlo do našej obce 8 pivovarov, konkrétne: Remeselný pivovar Simeon z Piešťan, Kočovný pivovar Divný les z horského hotela Šachtička nad Banskou Bystricou, Pivovar Urpiner, Remeselný pivovar Huncút z Tomášoviec, Kočovný pivovar Beer Division z Podbrezovej, Horský pivovar Vŕšky z Terchovej a novo vznikajúci pivovar B2 z Banskej Bystrice spolu s pivotékou. Tento rok ponúkli pivovarníci približne 28 druhov pív, od klasických ležiakov po silné IPY, APY, ALE, bylinkové špeciály a pre ženy veľmi oblúbené medové pivo z Terchovej.

Bohatý kultúrny program otvorila rocková kapela Zakázaný prístup a Dlhá Doba zo Šurian. Po nich nasledovala ľudová hudba Jána Maka a večer ukončila známa bystrická kapela GALAXY Music, ktorá sa teší veľkej obľube v našej obci. Festival sprevádzal a o zábavu sa postaral DJ Michal Nociar, ktorý sa celý čas venoval návštevníkom a podujatie ukončil skvelou zábavou prebiehajúcou až do skorých ranných hodín. Tento rok na obecný dvor v Badíne zavítali aj predajcovia medu, medovníkov, bižutúrie a galantérie. Počas celého dňa si mohli návštevníci zasúťažiť v tradičných pivných súťažiach pre mužov a ženy – pitie litrového piva na čas, držanie pivných 5 litrových súdkov. Zasúťažili si aj malé deti v hádzaní korunkových uzáverov do pohárov, kde vyhralo úplne každé dieťa – pivový pohár, pexeso, ovocnú výživu a pero do školy. Súťaže sa opakovali v priebehu dňa  približne 8-krát a bol o ne veľký záujem.

Aj tento rok bola pre návštevníkov pripravená bohatá tombola. Jej predaj zabezpečili mladé členky  z DHZ Badín, za čo sa im chcem poďakovať. V tombole bolo presne 100 lístkov, z toho 50 výherných.  Tombola sa vypredala v rekordne krátkom čase. Boli v nej krásne ceny, ktoré darovali samotné zúčastnené pivovary, obec Badín, spoločnosť SWAN, aj nemenovaná politická strana a partnerské pivovary klubu.

Pre deti bolo pripravené maľovanie na tvár, kolotoč, skákací hrad, cukrová vata. V detskom kútiku boli modelári a lukostreľba pod vedením p. Kozu z Kremničky. O občerstvenie sa tento rok postarali pohotové ženy z badínskej krčmy spolu s ich tímom, miestni poľovníci a firma p. Kosťúra. A čo na záver dodať? Podujatie navštívilo vyše 600 ľudí. Bola tu skupina pivných nadšencov z celého Slovenska – od Bratislavy až do Košíc, niekoľko Čechov a ľudia zo širokého okolia. Touto cestou by som chcel poďakovať hlavne starostovi obce Badín Mgr. Pavlovi Hricovi za poskytnutie obecného priestoru, pomoc pri organizovaní, DHZ Badín, Zuzke Lepiešovej za doladenie všetkých detailov. Veľká vďaka patrí i  samotným sponzorom, ktorých tento rok nebolo málo – Pizza Pizzalino, BCF, Priekopník, Marta Selecká, KOMPALA a.s., Miroslav Uhrík – Elektroprogres, IN Taxi. Poďakovanie patrí aj obci Veľká Lúka za poskytnutie pivných setov, obci Hronsek za poskytnutie stoličiek a pivovaru Urpiner za poskytnutie veľkých slnečníkov, Jaroslavovi Moravčíkovi za kvalitné zdokumentovanie V. Badínskeho pivného festivalu 2019  na fotografiách.

Slavomír Rusiňák, klub zberateľov pivovarských suvenírov Bystričan.Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky