Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Na pive u Egídia

 

 

 

Na pive u Egídia

 

V horúcich letných dňoch sú dve výborné možnosti ako si príjemne oddýchnuť. Stráviť voľný čas niekde pri vode alebo si posedieť pri dobrom pive. Práve sa nachádzame na severe Slovenska, v okresnom meste Poprad a volíme druhú možnosť.

Centrom Popradu je Námestie sv. Egídia s rímskokatolíckym kostolom zasväteným mníchovi a neskoršiemu opátovi Egídiovi. Egídius bol pustovník a väčšinu svojho života prežil sám na juhu Francúzska. Z legiend je známe, že spoločnosť počas života v jaskyni mu robila laň. Keď panovník chcel laň zastreliť, zranil svojim šípom Egídia. Ako odmenu za zranenie dal kráľ postaviť kláštor a Egídius sa stal v ňom opátom. Pochovaný je v meste Toulouse a krypta Baziliky Saint-Sernin je významným pútnickým miestom. 

 

Ešte letmý pohľad na kostol a pred duchovnými potrebami dávame prednosť potrebám biologickým – smädu. Zastavujeme sa pred Egidius Brewery. Rodinný minipivovar ponúka domáce kvasinkové pivo podľa vlastného receptu. Skúšame svetlý Egidius 11 a z oroseného pohára vychutnávame nepasterizované a nefiltrované pivo zvláštnej chuti. Pre klasického pivára, zvyknutého na Urpiner a Steiger, je veľmi zaujímavé.

Piváreň pôsobí elegantne, v moderných kreslách sa dobre sedí. Obsluha je rýchla a milá. V letných mesiacoch funguje terasa na ulici, kde sa dá príjemne posedieť pod veľkými slnečníkmi. Trochu nepríjemná je vyššia cena piva ako v susedných pivárňach. Ale pri ďalšej návšteve mesta Poprad sa určite ešte na pivo u Egídia zastavíme.

 

Ing. Ján Kyseľ

 

 Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky