Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Teplé leto a studené pivo

Popis: D:\LADCE\bystrican\CLANKY\07-22014.files\image001.jpgTeplé leto a studené pivo

 

Milovníci piva vedia, že dobré pivo musí byť aj správne vychladené. Vy, ostatní, ktorí neviete určiť ideálnu teplotu piva, dajte na slová herca Mariána Labudu. V jednom zo svojich úspešných filmov – Vesničkostředisková, hovorí, že najlepšie chutí pivo „zo siedmeho schoda“.

 

Tak sme sa vybrali hľadať pivo na siedmom schode... 

 

Popis: D:\LADCE\bystrican\CLANKY\07-22014.files\image002.jpgA našli sme. V Žiline je od augusta 2013 v prevádzke piváreň s názvom „Na 7. schode“.  Sídli na prízemí, vchod je priamo z ulice, ale chceme veriť, že majú aj nejakú pivnicu so schodmi. Úvaha je to čisto teoretická, pretože v pivárni čapujú niekoľko druhov piva a siedmy schod by musel byť poriadne veľký. Podľa slov spolumajiteľa by mali mať okolo 70 druhov piva zo 7 krajín sveta, pričom sa zameriavajú na pivo z menších pivovarov na Slovensku. Nechystali sme sa všetky ochutnať, na uhasenie smädu sme zostali verní nášmu Urpineru a potom ešte jedno iné na ochutnanie.

 

 

 

Popis: D:\LADCE\bystrican\CLANKY\07-22014.files\image003.jpg

 

Pivotéka „Na 7. schode“ v Žiline bola nominovaná aj na Výročnú cenu Slovenskej pivovarníckej akadémie. Členovia Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska a členovia Akadémie už po tretí raz v júni, v tomto roku odovzdávali ceny v trinástich kategóriách. Medzi pivotékami a podnikovými predajňami bola ocenená  za rok 2013 cenou Pivotéka roka žilinská pivotéka „Na 7. schode“.  

 

Popis: D:\LADCE\bystrican\CLANKY\07-22014.files\image004.jpgAtmosféra v pivotéke je priateľská a všade cítiť, že sa zameriavajú na prezentáciu širokého výberu pív. Dôraz však kladú  na rozvoj a podporu slovenských pivovarov a propagáciu slovenských pivných produktov.

I keď sme nenašli siedmy schod, pivo bolo správne vychladené, v súčasnom teplom lete chutilo a odchádzali sme spokojní. Držíme palce, aby návštevníkov pivotéky „Na 7. schode“ pribúdalo a každý si u nich našiel to svoje obľúbené slovenské pivko.

 

Ján KyseľZoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky