Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

História Banskobystrického pivovaru

 

Pivovarnícka tradícia v Banskej Bystrici sa začala udelením mestského privilégia – várečného práva v roku 1501.

O priemyselnej výrobe piva môžeme hovoriť až po rozpade cechového systému v druhej polovici 19. storočia, keď sa postavil nový Mestský pivovar. Bystrické pivo z pivovaru malo veľmi dobré meno aj vo Viedni a Budapešti.

Po roku 1942 sa v pomerne rýchlom tempe zmodernizovala postupne varňa a stáčiareň pivovaru a pivo sa začalo distribuovať aj do vzdialenejšieho okolia. V tomto pivovare sa okrem iného vyrábalo pivo Zlatoprameň, výčapné svetlé a tmavé, Banskobystrický Porter 16° alebo Banskobystrický svetlý ležiak. 

Rozvoj pivovarníctva pokračoval ďalej a preto sa musel postaviť nový pivovar, ktorý dostal názov Pivovar Urpín, podľa miestneho kopca nad mestom. To všetko sa udialo v roku 1968, keď sa začal stavať pivovar s kapacitou 350.000 hl piva/rok. Rok založenia 1971.

V priebehu nasledujúcich rokov prešiel pivovar postupne modernizáciou výrobnej technológie so zameraním na zvýšenie kvality a trvanlivosti vyrábaného piva. Pivovar exportoval okolo 10-15% svojej produkcie prevažne do štátov východnej Európy.

V roku 1991 sa stal majiteľom pivovaru pán Pavel Čupka, ktorého snahou bolo udržať a zlepšovať úroveň kvality piva a pod značkou Urpín, naďalej šíriť dobré meno banskobystrického piva nielen doma, ale aj v zahraničí(pivo v tomto období šlo s kvalitou hodne dolu – moja poznámka). Zlepšenie nastalo po zmene vlastníka v roku 2004, kedy nastala celková obnova spoločnosti a uvedenie novej registračnej značky piva Urpiner na trh.

Pokračovateľom bohatej tradície výroby piva v Banskej Bystrici je nová spoločnosť Banskobystrický pivovar s.r.o., ktorá zahájila svoju činnosť 1.5.2007. Postupne sa spravila celková obnova pivovaru zahrňujúca reštrukturalizáciu technologického vybavenie a revitalizáciu obchodných a marketingových aktivít. Do obnovy a modernizácie technologického vybavenia pivovaru sa investovalo viac ako 2 milióny eur. V súčasnosti sa pri výrobe piva používa horská voda z okolitých kopcov, slad z južného Slovenska a chmeľ tej najvyššej kvality.

Od roku 2006 sa podarilo Banskobystrickému pivovaru získať s pivom Urpiner na domácich a zahraničných degustačných súťažiach viac ako 20 ocenení, či už to bola Česká pivní pečeť alebo Slovenská pivná korunka. To najvyššie ocenenie, ktoré pivovar získal, je prestížna medzinárodná súťaž European Beer Star 2012, kde Urpiner 12°svetlý získal striebornú medailu v tvrdej konkurencii viac ako 1.350 vzoriek piva z celého sveta. Je to druhá najväčšia celosvetovo uznávaná súťaž pivnej degustácie. 

To, že pivo Urpiner je jedno z najkvalitnejších pív na Slovensku znamená aj jeden príklad. V septembri 2012 sa uskutočnil za prítomnosti notára najväčší degustačný „slepý“ test na Slovensku Urpiner versus Zlatý Bažant. V tomto teste vyhral Urpiner pomerom 50:45 a to aj napriek tomu, že trhové podiely sú jasné 3:54 v prospech Heinekenu.

Banskobystrický pivovar ako prvý na Slovensku začal vyrábať Radler začiatkom marca 2010(vymyslený bol skorej). Zhruba po roku prišli s Radlerom na trh „veľkí“ hráči na Slovensku a následne aj v Čechách. V pivovare sa vyrábajú Radlery s príchuťou Cherry, Mojito a Red Orange a znovu jako prvý na Slovensku prišiel pivovar na trh aj s nealko verziami týchto produktov.

Po niekoľkých rokoch pivovar zahájil na konci roku 2012 plnenie piva do plechoviek(zatiaľ skúšobne Urpiner 12° a Radler limetka). Až v roku 2013 rozšírili sortiment na Urpiner 10°, Nealko a v roku 2014 aj Urpiner Cherry. Plnenie sa zatiaľ realizuje u partnera v Rakúsku, čo je dosť náročné a nákladné, preto v najbližšej dobe sa pripraví projekt na výstavbu vlastnej plničky plechoviek, ktorá by sa spustila už v druhej polovici roku 2015.

Začiatkom roku 2015 pivovar uviedol na trh nové pivo s nižším obsahom cukrov – Urpiner GoodLife Dia-Fit.

To by tak v stručnosti o Banskobystrickom pivovare mohlo byť všetko a preto pivovaru prajeme do ďalších rokov mnoho úspechov a aby šíril dobré meno slovenského piva nielen doma ale aj vo svete.

                                                     Jaroslav Štofko   

 Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky