Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Burza pod Urpínom – jún 2012

Burza pod Urpínom – jún 2012


          V sobotu 16.júna 2012 si dali zraz priatelia piva a pivovarníckych suvenírov v meste pod Urpínom – v Banskej Bystrici. Espresso Kredit, kde sa burza pravidelne organizuje, bolo už o 7.00 ráno pripravené v plnej paráde.

          Náš klub, Bystričan, bol už o 7.30 nastúpený v nových tričkách, a burza sa mohla začať. Krásne počasie predpokladalo dobrú náladu a spokojné tváre, o čom nás prvý presvedčil náš dobrý priateľ z klubu v Rimavskej Sobote. Postupne prichádzali partie z Nového Mesta nad Váhom, „pohárový kráľ“ Stano Valla, skupina z Liptovského Mikuláša, dvaja priatelia z Čiech.

          Počtom malá, no o to príjemnejšia burza sa o ôsmej mohla začať. Stoly sa postupne zapĺňali zberateľským materiálom, narazilo sa pivo a postavila sa voda na kávu. Pekné prostredie Espressa Kredit, veľké parkovisko a pekná čašníčka, boli znamením príjemne stráveného dňa. A o to nám aj všetkým išlo. Slovenská televízia, ktorá mala prísť, bola odvolaná na „dôležitejšiu“ akciu, tak nám povedali, že o rok určite prídu.

          Zberatelia, ktorí prišli, videli výstavku našej zbierky pohárov z pivovaru Banská Bystrica a Černá Hora. Po rozpozeraní sa, prišlo aj na výmenu suvenírov, takže takmer všetci boli spokojní. Vďaka silnému zastúpeniu z Nového Mesta nad Váhom, došlo aj k ďalším spoznávaniam sa a výstavke unikátnych suvenírov. Dokonca aj Stano Valla si prišiel na svoje.

         O desiatej bola žrebovaná tombola, pozostávajúca z dvesto cien, takže každý si niečo

z Banskej Bystrice odnášal.

          Pozvaní hostia, ktorí nás prišli podporiť, taktiež vyhrali pekné ceny. Tiež si mohli zasúťažiť v tradičnej súťaži v jedení piva z taniera. Po niekoľkých kávach, dobrých pivkách, či už alkoholických alebo nealkoholických, sme ani nezbadali, ako rýchlo ubieha čas. Za chvíľu bolo 12.00 a my sme sa ťažko lúčili. So želaním čo najskoršieho

sa stretnutia, sme našu burzu ukončili.

          Na záver jedna zaujímavosť. Tesne pred ukončením burzy nás prekvapil pán z daňového úradu, ktorý neprišiel ako návštevník, ale pracovne – na daňovú kontrolu. Niekde videl našu pozvánku a na nej oznam o tombole. Keďže tombola je podľa zákona č. 171/2005 o hazardných hrách lotériová hra, ktorá patrí medzi hazardné hry, prišiel skontrolovať, či neporušujeme tento zákon a náš zisk nespĺňa podmienku ohlasovacej daňovej povinnosti. Našťastie, tento zákon za hazardnú hru nepovažuje tombolu z hernou istinou nižšou ako 1500 eur (v našom prípade zisk z predaja lístkov), teda všetko bolo OK a pokutu sme nedostali. Preto by som chcel upozorniť aj ostatných usporiadateľov slovenských búrz, že sa môžu stretnúť s takouto kontrolou. A možno by stačilo len premenovať tombolu napr. na zlosovateľné lístky, alebo kupóny a pod.

 

Ing. Miloš Kováč

člen Klubu zberateľov pivovarských suvenírov Bystričan     Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky