Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

17. burza Klubu Bystričan    

 

 

Už sedemnásty raz Klub zberateľov pivovarských suvenírov Bystričan zorganizoval výmenné stretnutie zberateľov predmetov s pivovarskou tématikou. Uskutočnilo sa 2. júna 2018 v reštaurácii Espreso Kredit v Banskej Bystrici.

 

Všetky burzy mávajú približne rovnaký scenár. Hlavnou úlohou je predať, prípadne vymeniť svoje zberateľské prebytky a kúpiť tie, ktoré chýbajú v zbierke. Aj teraz sa stoly zaplavili pivnými táckami, albumami s etiketami, pivovými pohármi, korunkovými uzávermi a ďaším zberateľským materálom. Spestrením burzy bývajú aj rôzne súťaže, tentoraz to bolo hádzanie korunkovým uzáverom do pohára.

 

Novinkou, ktorú Klub Bystričan pripravil na túto akciu, bola plechovka s obrázkami starých podpivníkov s dátumom konania zberateľskej burzy. Pollitrová plechovica obsahuje 10° svetlé, výčapné pivo.Bola možnosť si ju zakúpiť a určite bude patriť do  zbierky zberateľov pivných plechoviek.

 

Banskobystrická burza je obľúbená aj pre svoju tombolu. Slogan „V našej tombole vyhráva každý“ je pravdivý. Investícia jedného eura sa vráti v podobe plechovky alebo fľaše piva, pivového pohára a malej drobnosti. Kto má šťastnú ruku môže natrafiť na lístok s číslom jeden, dva alebo tri a získa hodnotnejšiu cenu. Na tohtoročnej burze sa rozpredalo 150 kusov balíčkov.

 

Návštevnosť v tomto roku bola vysoká. Prišli členovia takmer všetkých zberateľských klubov zo Slovenska a k nim sa pridali aj ďalší návštevníci. Najväčšiu skupinu tvorili členovia Klubu zberateľov pivných kuriozít z Trenčína. Na výlet za pivnou tématikou sa im podarilo zlákať aj manželky a známych. Užili si nielen zberateľskú burzu ale aj kratšiu prechádzku po horúcej a slnkom zaliatej Banskej Bystrici.

 

Na záver by sa patrilo povedať, že sa o rok tešíme na stretnutie v Reštaurácii Kredit v Banskej Bystrici. Majitelia priestorov však zvýšili ceny za prenájom a tak Klub Bystričan stojí pred rozhodnutím ako postupovať ďalej. Zostáva iba veriť, že sa nájde správne a prijateľné riešenie a uvidíme sa aj v budúcom roku na úspešnej zberateľskej burze.

 

Poďakovanie pivovarom, ktorí podujatie podporili a poskytli predmety do tomboly:

 

Urpiner Banská Bystrica

Heineken Slovensko

Donovalský pivovar

Remeselný pivovar Baran

Svijany

Pivovary Topvar

Steiger Vyhne

 

Srdečná vďaka za spoluprácu a podporu zberateľskej činnosti!

 

Ján Kyseľ, Klub BystričanZoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky