Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Burza v Banskej Bystrici

Naša pätnásta burza

Prvá júnová sobota v tomto roku pripadla na 4. júna a v Banskej Bystrici sme na tento deň pripravili už 15. výmenné stretnutie zberateľov predmetov s pivovarskou tematikou.

 

V reštaurácii Espresso Kredit v Banskej Bystrici sa zišli členovia podobných klubov z rôznych častí Slovenska, aby si vymenili svoj zberateľský materiál, prípadne zakúpili nejaké novinky. Ako raritu sme ponúkali podpivník pivovaru Perla v Banskej Bystrici. Bol vyrobený pri príležitosti 15. výročia výmenného stretnutia zberateľov predmetov s pivovarskou tematikou a určite bude v budúcnosti vzácnym suvenírom, pretože ich bolo iba 95 kusov.

 

Návštevníci každej burzy sa tešia najmä na tombolu. Táto naša je zvlášť obľúbená najmä preto, že v nej vyhráva každý. Dvesto kusov tombolových lístkov po 50 centov sa rozpredalo v priebehu niekoľkých minút. V igelitovom vrecku si potom každý našiel niečo od sponzorov. V tomto roku patrí poďakovanie za príspevok do tomboly Pivovaru Urpiner v Banskej Bystrici, pivovarom Topvar, Steiger, Perla, Heineken Slovensko a aj novému Donovalskému pivovaru.

 

Obohatením burzy boli rôzne tradičné súťaže – pitie piva slamkou, hod korunkových uzáverov do pohára. K dobrej, priateľskej atmosfére burzy prispievalo aj občerstvenie. Čapovalo sa pivo Urpiner. O tom, že pivárom chutí svedčí aj skutočnosť, že značka sa stala v tomto roku jedným z hlavných sponzorov známeho festivalu „Pohoda“, ktorý sa každý rok uskutočňuje začiatkom júla na letisku v Trenčíne.

 

Burza v Banskej Bystrici si za uplynulých 15 rokov našla svoje trvalé miesto medzi zberateľmi pivovarských suvenírov. Stáva sa príležitosťou nielen na výmenu suvenírov z oblasti pivovarníctva, ale aj na stretnutie kamarátov a známych, možnosť porozprávať sa o svojich zbierkach, pochváliť sa prírastkami a informovať o novinkách.

Dušou našej burzy bol hlavne Slavo Rusiňák, na ktorého pleciach ležala ťarcha celej prípravy, ale v spolupráci s ostatnými členmi sa mu podarilo zorganizovať príjemné stretnutie. Veríme, že zberatelia sa v Banskej Bystrici zídu aj o rok, burza bude zase pripravená zaujímavo a pútavo a návštevníci budú odchádzať domov spokojní tak, ako odišli  v tomto roku.

                                                                                             

                                                                                    (Ing. Ján Kyseľ, klub Bystričan)Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky