Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

Môj kovový svet

            K zbieraniu korunkových uzáverov som sa dostal úplnou náhodou na základnej škole asi v 6 triede. Môj brat si raz začal odliepať etikety z pivových fliaš a začal ich lepiť na papier. Keď ich mal okolo 100 začal som mu závidieť a tiež som chcel niečo zbierať. Otec mi preto dal prvý korunkový uzáver a povedal zbieraj toto. Vtedy som to nebral ako zbierku a svoju záľubu alebo zberateľskú vášeň ,ale zbieral som uzávery len preto aby som ich mal viac ako brat etikiet. Ale korunkové uzávery pribúdali hlavne zo Slovenska, Čiech a neskôr keď sme začali chodiť do zahraničia na dovolenky pribúdali uzávery aj z poza našich hraníc.
            Dlhé roky som zbieral uzávery len tak a nijak extra som ich nezaraďoval, proste som ich hádzal do krabice a bol som rád keď som získal akýkoľvek nový uzáver. Svojpomocne v priebehu niekoľkých rokov som ich nazbieral viac ako 500 uzáverov z 15 krajín. Vtedy som si myslel , že mám najviac uzáverov na Slovensku.
            Ale môj zberateľský život sa zmenil až na vysokej škole. Jedného dňa som bol s otcom v Trenčíne a pri svojom putovaní mestom som narazil na plagát klubu zberateľov pivných kuriozít Trenčín, kde mali pozvánku na svoju burzu a na nástenke prezentovali aj svoju zberateľskú činnosť. Najviac ma zaujali ilustračné obrázky uzáverov. Vtedy ma napadlo , že by som šiel na tú burzu a získal nejaké nové uzávery. Preto som na internete pátral po burzách a narazil som na stránku www.sahp.sk. . Boli tu prezentované všetky kluby, ľudia a najviac ma zaujala stránka klubu Bystričan kde som sa dozvedel, že tiež usporadúvajú burzu. A tak na základe tohto podnetu som sa vybral na svoju prvú burzu v živote.
            Po príchode na burzu som zamieril hneď k prvému stolu a hneď som objavil to čo ma najviac lákalo - korunkové uzávery. Hneď som si rozšíril svoju zbierku o viac ako 150 uzáverov z 10 krajín. A od toho momentu som vedel ,že chcem chodiť na burzy a rozširovať si svoju zbierku.
            Pri návšteve Nitrianskej burzy sa ma niekto spýtal či nechcem vstúpiť do klubu Bystričan a ja som povedal áno. Vtedy som sa prvýkrát rozprával s Martinom Turčanom, ktorý mi povedal , že mi zavolá a povie mi kedy bude klubová schôdza. Trvalo mu to pár hodín,  kým mi zavolal a na prvú  klubovú schôdzu som prišiel v októbri 2008. Keď som vstúpil prvýkrát do nášho klubového priestoru v pivárni Kocúr všimol som si , že som tam asi najmladší zo všetkých prítomných. Ale členovia klubu boli super a hneď na prvej schôdzi som vedel , že si budem s nimi budem  rozumieť.
            Odvtedy som prepadol zberateľskej vášni  a začal som chodiť na burzy kde som rozširoval svoju zbierku až na súčasných 5500 korunkových uzáverov zo 120 krajín.
S klubom som navštívil nielen Slovenské burzy ale aj České burzy a zažil som aj atmosféru Nemeckej burzy – v Drážďanoch.
            Odkedy chodím na burzy sa môj život začal točiť okolo piva. Moja zberateľská vášeň sa rozšírila aj na zbieranie etikiet a to hlavne vtedy , keď som kúpil zbierku pivných etikiet po otcovi mojej spolužiačky z vysokej školy. Teraz mám v zbierke nielen korunkové  uzávery ale aj etikety v počte cca 9000 kusov a viac z Čiech a Slovenska. Zbierku etikiet mi pomohli rozšíriť nielen členovia klubu ale aj českí, poľskí a maďarskí zberatelia.
            Svoju zberateľskú vášeň som rozšíril aj na iné zbierkové predmety ako sú  poháre, podpivníky, fľaše, cedule a všetko možné čo súvisí s pivom.
            Ako som spomínal môj svet sa začal točiť okolo piva. V roku 2009 som dokonca založil aj svoj domáci pivovar pod názvom Regius Zvolen. Čo v preklade z latinčiny znamená kráľovský Zvolen. Nadšenie k vareniu piva ma priviedol kolega z klubu -  Zdeněk Jarkovský, ktorý mi nielen zo začiatku požičal  všetko potrebné na varenie piva ,ale doteraz ma zásobuje surovinami a materiálom zo svojho obchodu . Pri varení piva som začínal z koncentrátu ale neskôr som sa dostal vareniu piva zo základných surovín. Na pivo som začal robiť aj vlastnoručné etikety a neskôr pribudli aj potlače na korunkové uzávery.
            Počas rokov v klube som spoznal viacero skvelých ľudí. Z kolegov klubu sa stali kamaráti s ktorými sa rád stretnem aj mimo klubu.
      Najviac si na nich cením to, že sa od prvej chvíle ako som ich spoznal vôbec nezmenili. Je to proste stále tá istá skupina ľudí, ktorá je nadšená a zapálená pre zbieranie pivovarských suvenírov tak isto ako ja.
Preto som rád , že môžem byť súčasťou klubu Bystričan .

Tak toto je môj kovový svet.

Mgr. Peter Štubňa


Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky