Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Banská Bystrica – Sebechleby – Bratislava a späť

Banská Bystrica – Sebechleby – Bratislava a späť


     Zdá sa vám táto trasa zbytočne dlhá ? Bolo to spolu 540 kilometrov. A prečo sme ju takto okruhom absolvovali? Lebo sme v Bratislave na 41. medzinárodnom stretnutí zberateľov pivovarských suvenírov poriadanom Danubias klubom chceli byť spolu s Jožkom Plevom, ktorý býva v Sebechleboch a má veľa zberateľov-kamarátov v Bratislave.

     Už o pol ôsmej sme boli na mieste v Bratislave. Miest na parkovanie bolo dosť pre všetkých, čo hovorí o kvalite usporiadateľov burzy. Zišlo sa na nej asi 120 zberateľov a priateľov zberateľov. Stoly boli priehľadne usporiadané, tak už bol čas len vybaliť suveníry a vymieňať. Lebo kto prv príde, prv melie, o čom sa presvedčil aj Peťo Unčík z Nového Mesta nad Váhom.

     Naša päťčlenná skupina tam bola včas, o čom svedčí i naša spokojnosť so získaným a vymeneným materiálom. Na burze sme boli asi do pol dvanástej, mali sme prianie navštíviť aj nový Dunajský pivovar na pontóne na Tyršovom nábreží. Pivovar má krásnu polohu, dosť miesta na parkovanie a veľkú návštevnosť – cyklotrasa Bratislava-Čunovo. Týmto ľuďom neprekážajú ani vysoké ceny, ktoré sú za jedlá a pitie v tomto pivovare. Niektorí sne si dali bryndzovú nátierku s novou cibuľkou a chlebom (3,50 e). Ostatní ťažili s domácich zásob, ale nič to, my sme prišli hlavne k ochutnávke ich piva. Trochu nás prekvapila chuť piva, ktorú sme poznali. Až nakoniec sme zistili, že je to pivo z Patrónskeho pivovaru, aj značka je rovnaká, tento pivovar vraj vyrába len špeciály -  Viedenský špeciál 13 stupňový, Bavorský špeciál 13 stupňový a pivovicu Patrón. Je to tým, že Dunajský ako aj Patrónsky pivovar majú rovnakých majiteľov. So získaním suvenírov bol trochu problém, dívali sa na nás akože čo od nich chceme, až napokon po vzájomnej dohode ustúpili a niečo nám predali. Čakali na nás aj pri odchode, a hľadali, či sme niečo neukradli. My sme si poháre a podpivníky kúpili, tak neviem prečo taká neochota a podozrievavosť. No nedali sme si pokaziť dobrúnáladu s cez Sebechleby sme prišli do našej Banskej Bystrice.

 

Ing.Miloš Kováč, Bystričan Banská BystricaZoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky