Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

Na Zelený štvrtok zelené

 

Ku prechádzke po Prahe patrí aj posedenie pri dobrom českom pive. Je takmer neodpustiteľným hriechom absolvovať výlet do Prahy bez klasickej sviečkovej na smotane a oroseného pohára čapovaného piva.

 

Na nábreží Vltavy sme sa zastavili v malej reštaurácii „U Kotvy“. Blížila sa Veľká noc, bol práve Zelený štvrtok a tak výber piva bol jasný. Na Zelený štvrtok pijeme zelené pivo.

 

Moravský pivovar Starobrno už trinásty rok varí špeciálne pivo, ktoré sa predáva iba v období Veľkonočných sviatkov. Zelené pivo vzniká zo sladu moravského jačmeňa, žateckého chmeľu a kvalitnej vody. Varí sa tradičným spôsobom, ale do kotla sa spolu s chmeľom pridáva aj výluh žíhľavy a iných rastlín. Kvasí osem dní a dlhým zrením získa svoju charakteristickú chuť. Nakoniec sa do neho pridáva ešte likér.

 

Pivo má bohatú penu, príjemnú vôňu a chuť, ale najzaujímavejšia je jeho zvláštna zelená farba. Cena v tomto roku bola 45,- Kč za jedno veľké. Skúsili sme, bolo dobré, ale asi predsa len zostaneme pri svojich obľúbených značkách.

 

Ján Kyseľ

 Zoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky