Steiger - Najstarší Slovenský pivovar

Marcová burza v Martine

 

Burzy zberateľov pivných suvenírov v Martine si počas svojej dlhej histórie získali medzi návštevníkmi výborné meno. Zberatelia Martin radi navštevujú a na martinských burzách býva vždy veľa účastníkov. Nebolo tomu inak ani v tomto roku, keď Porter Club Martin v sobotu, 9. marca 2019 zorganizoval svoje už 53. medzinárodné stretnutie zberateľov pivných suvenírov. Niekedy sa takéto stretnutia konali v Športovej hale, ale v poslednom období sa zberatelia stretávajú v Penzióne Čierna pani. Miestnosť sa s priestorom v športovej hale nedá porovnávať a tak pri veľkom záujme zberateľov burza pôsobila stiesnene až preplneno.

 

Okrem slovenčiny bolo počuť aj reč našich zahraničných susedov. Prišli Česi, Poliaci, Maďari a iní. Aj účasť našich členov na tejto burze bola vysoká. Trochu zaúradovala chrípka, trochu iné povinosti, ale 10 členov na burze z celkového počtu je pekné číslo.

 

A čo bolo na tejto burze nové? Rozširuje sa počet pivných plechoviek vyrobených na objednávku od klubov alebo aj od súkromných zberateľov a firiem. Zachováva sa tradícia ponuky a dopytu nových pivných suvenírov od pivovarov – pivné tácky, etikety, poháre, plechovky, korunky, atď.

 

Stretnutie splnilo svoj účel. Niekto odchádzal spokojný, že dobre kúpil. Z našich členov to bol asi Erik, ktorý mal takmer problém odniesť veľkú škatuľu domov. Niekto odchádzal nespokojný, že málo alebo nič nepredal ani nevymenil. Všetci však budú mať príležitosť zase sa zúčastniť na ďalšej burze a možno sa im podarí urobiť dobrý obchod. Alebo sa aspoň porozprávať s kolegami -  zberateľmi, pozrieť sa, čo majú nové a dozvedieť sa novinky zo sveta piva.

 

Ján Kyseľ

Klub BystričanZoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky