Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Pivovar Franz v Lučenci bol otvorený koncom mesiaca január

Na pive u Franza

 

Pivovar Franz v Lučenci bol otvorený koncom mesiaca január. Meno pivovaru je odvodené od operetného skladateľa Franza Lehára, ktorý v Lučenci pôsobil ako kapelník malého vojenského orchestra v období Rakúsko – Uhorska.

Ešte sme v tomto pivovare neboli a tak sme sa rozhodli navštíviť Lučenec. Mesto trochu poznáme a keď sme pozreli na mapu, zdalo sa, že nájsť pivovar nie je zložité. V skutočnosti bolo. Na ulici sme sa pýtali na cestu k pivovaru piatich ľudí, ale kde je Tančiareň a piváreň Franz nám nevedel poradiť nikto. Dokonca aj ulica Martina Rázusa bola pre nich neznáma. Možno aj preto, že sme hovorili iba po slovensky. Nakoniec sa nám podarilo v Novohradskom múzeu osloviť pracovníčku, ktorá poznala Tančiareň a dokázala nám k nej vysvetliť cestu. Ale o pivovare netušila.

Budova s názvom Tančiareň a pivovar je pekná, moderná, zrekonštruovaná budova na rohu dvoch ulíc. Neďaleko je autobusová stanica a cesta odtiaľ je veľmi jednoduchá. Pravdaže, keď ste tam už predtým raz boli.

Hneď vo vstupnej hale návštevníci môžu vidieť po pravej strane za sklenenou stenou dve várnice. Hlavná časť pivárne je obrovská sála s tromi radmi stolov a na konci je veľké javisko. Na pódiu sa konajú vystúpenia hudobných skupín. Majiteľ pivárne sa snaží niekoľkokrát do mesiaca pripraviť pre návštevníkov nejaké zaujímavé hudobné vystúpenie. Okrem tejto sály je priestor pre hostí ešte aj na poschodí.

V ponuke majú 6 druhov piva – Lehár 10°, 11°, 12°, Kvetinkové pivo 11°, Cigánska láska 12° a Veselá vdova 16°. Dali sme si desiatku. Chutila nám. Možno aj preto, lebo sme ňou zapíjali výborný obed. Na výlety do miest okolo maďarských hraníc sa vždy tešíme, lebo jedlá v reštauráciách bývajú vždy veľmi chutné.

Okrem nás tam žiadni návštevníci neboli. Pri našom odchode prišli ešte traja zákazníci, ale namiesto piva si objednali kávu. Ale príjemný čašník hovoril, že na začiatku víkendu mávajú stále plno a stoly je potrebné rezervovať dopredu. Náš dojem z návštevy bol dobrý, pekné priestory a výborná obsluha.

 

Ing. Ján Kyseľ

Klub BystričanZoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky