Steiger - Najstarší Slovenský pivovar
Pivovar Marina

Pivovar Marina

 

Ak vás pri návšteve Prahy pochytí smäd a dostanete chuť na pivo (čo sa poriadnym chlapom stáva vždy), ponuka dobrého piva je veľmi široká. Zanechajme však tradičné pražské pivárske cesty a vyhľadajme si niečo nové.

Napríklad Praha – Holešovice a pivovar Marina. Stredoslovákov upozorňujem, že pivovar nemá nič spoločné so Sládkovičovou Marínou. Slovo marina pochádza z angličtiny a znamená prístav.

Hor sa teda hľadať prístav s pivovarom.

Pivovar sa nachádza na brehu jedného ramena Vltavy oproti Bubenskému nábrežiu, v areáli holešovického prístavu. Otvorený je od februára 2013 a sídli v historickej budove  bývalej colnice. Nový pivovar nadviazal na tradíciu varenia holešovického piva. Neďaleko od neho, na ulici U průhonu, varil pivo už v roku 1897 až 1988 První pražský mešťanský pivovar.

Pivovar Marina varí štyri druhy piva.

 

Technologické zariadenie si môžu návštevníci pozrieť cez presklenú stenu, ktorá je súčasťou vstupnej chodby. Medená varňa je umiestnená nad výčapom. Hotové, vyzreté pivo sa čapuje priamo z výčapných tankov.

 

Okrem vlastného pivovaru je súčasťou Mariny aj česká reštaurácia. Má zaujímavý interiér na dvoch poschodiach. Sedí sa pri masívnych drevených stoloch a jedlá sú zamerané na českú kuchyňu.

Ďalšia reštaurácia - talianska, je zariadená decentne, na stoloch sú obrusy a táto reštaurácia je vhodná na obed s obchodným partnerom. Na jedálnom lístku sú stredomorské jedlá, pokrmy z rýb a morských potvor. Produkty sa dovážajú z talianskeho mestečka Ortona.

 

Celkový dojem z návštevy tohto pivovaru je priemerný. Niekto miestne pivo chváli, inému nechutí. Marina je ideálnym miestom pre konanie firemných akcií, často tu oslavujú športovci. Večer robí príjemnú náladu živá hudba. Našli sme niečo nové, je zaujímavé to vidieť, ale pri našej budúcej návšteve Prahy sa chystáme pozrieť aj ďalší pivovar.

 

Ing. Ján KyseľZoznam článkov

Steiger - Prvý Slovenský pivovar, ešte pred objavením Ameriky